از رسانا تا قانون اهم در مانگا الکتریسیته

الکتریسیته چیه؟ رساناها و جریان چی هستن؟ مفهوم مقاومت یا قانون اهم از کجا اومده؟ چطوری الکتریسیته می‌تونه گرما تولید کنه؟

قطعا این سوالا رو اگر از بیشتر ما بپرسن شاید نتونیم جواب درستی بهشون بدیم. برای این که کتاب‌های آموزشی مدارس ما علم رو با ادبیات سخت و غیر‌قابل انعطاف به دانش‌آموزان یاد میدن. ادبیاتی که باعث میشه دانش‌آموزان مباحث علمی را همینجوری یاد بگیرند و بعد از مدتی هم اون رو فراموش کنند.

 

جذابیت در کتب درسی

حالا برای چی این اتفاق می‌افته؟ برای این که کتاب‌های درسی ما یه عنصر خیلی مهم رو ندارن. جذابیت، یکی از عوامل مهمیه که در آموزش به خصوص تو سنین پایه مورد توجه قرار می‌گیره. جذابیتی که باعث میشه دانش‌آموزان خودشون با علاقه برن دنبال یادگیری علم. اما چطوری میشه این جذابیت رو وارد کتب درسی مدارس کرد؟

راه حل این مشکل رو میشه تو آسیای شرق و سرزمین آفتاب پیدا کرد. ژاپنی‌ها همیشه به عنوان یه کشور پیشرو تو آموزش شناخته می‌شن. کشوری که تونسته با جذاب کردن محصولات فرهنگی و کتاب‌های آموزشی مدارسش باعث بشه یادگرفتن علم دیگه خسته کننده نباشه.

کتاب الکتریسیته همون تلاشی که متخصص‌های ژاپنی انجام دادن. اونا کتابی خلاقانه و جذاب به وجود آوردن که با ارائه داستانی خوب سعی می‌کنه تا دانش‌آموزان راحت‌تر علم رو یاد بگیرن. کتاب با ترکیب تصاویر کتاب‌های مصور ژاپنی یا همون مانگا مباحث پیچیده الکتریسیته رو به صورت فرمول‌های ساده‌ای خلاصه سازی کرده. خلاصه سازی که می‌تونه خشکی کتاب‌های درسی مدارس رو از بین ببره.

نویسنده مانگا الکتریسیته

نویسنده کتاب مانگا الکتریسیته

کازوهیرو فوجیتاکی نویسنده کتاب مانگا الکتریسیته استاد دانشگاه متروپولیتن توکیو هست. اون یکی از اساتید برجسته در زمینه آموزش فیزیک و مدرس مرکز رشد مهارت‌های حرفه‌ای متروپولیتن توکیو به حساب میاد. استاد فوجیتاکی از اون نویسنده‌هایی هست که در زمینه آموزش فیزیک به سنین پایه شهرت زیادی داره. این استاد تو کتاب الکتریسیته تلاش می‌کنه تا با زبان ساده این علم رو برای دانش‌آموزان، دانشجویان و سایر علاقه‌مندان تشریح کنه.

نویسنده تو مقدمه کتابش نوشته: “کاربرد الکتریسیته یکی از ضروریات زندگی کنونی است. جریان الکتریسیته معمولاً به وسیله مقایسه آن با جریان آب توضیح داده میشه اما از آنجا که جریان الکتریسیته قابل مشاهده با چشم نیست ممکنه در فرمان کمی دچار مشکل شویم. پس برای فهم بهتر جریان الکتریسیته چه کار باید کرد؟

الکتریسیته نقش بسیار مهم و مفیدی در زندگی هر کدام از ما دارد مانند تولید روشنایی گرما و قدرت؛ اما ما با دونستن و دیدن همه این فواید باز هم از خود جریان الکتریسیته دانش کافی نداریم. پس ما با یادگیری ساده مقدمات، می‌تونیم تصویر روشن‌تری از کارکرد الکتریسیته داشته باشیم.

این کتاب به صورت یک مانگا در قالب یک داستان مقدمات الکتریسیته را توضیح می‌ده و در آخر هر فصل نیز توضیحات بیشتری درباره الکتریسیته در اون گنجانده شده. توضیحات پیچیده در این کتاب وجود نداره و خواننده کتاب همراه با شخصیت رکو و معلمش ویراکو به پیش می‌رود و مبانی مقدماتی الکتریسیته را یاد می‌گیره.

 

تصویری از محتوای مانگا الکتریسیته

حتی افرادی که دچار مشکل در فهم الکتریسیته هستند با توضیحات ایراکو به راحتی این مبانی را یاد خواهند گرفت.”

البته اینم بگم که کتاب این استاد ژاپنی تو وبسایت GOOD READS به عنوان یکی از آثار تاثیرگذار در حوزه آموزش الکتریسیته شناخته میشه.

داستان کتاب مانگا بیوشیمی با ترجمه فارسی را میتونید از اینجا تهیه کنید.