اول از همه باید بگیم که کتاب مانگا حسابان یادگیری ریاضیات رو به راحتی نوشیدن آب کرده. حالا چطوری؟

اکثر ما در زمان تحصیل از خیلی از درس‌ها فراری بودیم و هستیم. یکی از اون دروس حسابان و یا ریاضیات هستش. تابع، مشتق، انتگرال، لگاریتم، بسط تیلور. با شنیدن این اسامی چه حسی پیدا کردی!؟ من هم همین حس را دارم. با شنیدن این مفاهیم یه سری سوال برام مطرح شد. حسابان کجای زندگی قراره به کارمون بیاد!؟ اصن آخرش که چی؟ برای یک بار هم که شده باید کلک این درس رو بکنم، ولی چجوری؟

یادگیری حسابان به همین خوشمزگی

خب! اول بیاید با هم فکر کنیم که ما از حسابان و یادگیری اون خوشمون میاد و قراره همراه با یاد گرفتن این درس بهمون خوش بگذره. یکی از راه‌های آموزش دروس تحصیلی، آموزش اون همراه با تفریحه و به همین خاطر از سالهای گذشته در کشور ژاپن شروع به آموزش با همین تکنیک کردند.

یکی از این تکنیک‌ها، آموزش به روش کتاب‌های مانگاست. اگر نمی‌دونید، به کتاب‌های مصور سیاه و سفید داستانی که در سرزمین آفتاب عرضه میشه و طرفداران بیشماری در خود ژاپن و حتی سراسر دنیا داره، مانگا میگن.

آموزش حسابان با کتاب مانگا

مخاطبین کتاب مانگا آموزشی حسابان

وقتی کتاب مانگا حسابان رو باز می‌کنید ممکنه که جزو دو گروه زیر باشید:

  • گروه اول: کسانی هستند که عاشق مانگا هستند و با خودشون میگن: آموزش حسابان که با مانگا مصور شده؟ عالیه! 

اگر جزو این گروه باشید که دیگه تکلیف روشنه می‌تونید با مطالعه این کتاب هم روح عشق به مانگا رو ارضا کنید هم حسابان را مثل آب خوردن قورت بدید. این عنوان برای یک مانگا یک عنوان خیلی جذابه. بی خود نیست که شین توگامی، هنرمند محبوب صنعت مانگا، تصویرسازی اون را بر عهده داشته. 

البته ممکنه که با خودتون بگید: خوندن مانگایی که ریاضی آموزش میده هیچ وقت اون‌قدرها هم نمی‌تونه لذت بخش باشه. که البته درست هم میگید به خاطر همین وقتی برای اولین بار به نویسنده کتاب مانگا حسابان “هیرویوکی کوجیما” پیشنهاد نگارش این کتاب داده شد درجا این پیشنهاد را رد کرد. 

نویسنده کتاب مانگا حسابان

نویسنده مانگا حسابان

پروفسور هیرویوکی کوجیما، استاد رشته اقتصاد دانشگاه توکیو ست. این استاد ۶۳ ساله به عنوان یکی از مدرسین علوم ریاضیات شناخته میشه. فردی که تونسته علاوه بر فعالیت در حوزه اقتصاد به عنوان نویسنده نیز در بین علاقه‌مندان به دنیای کتاب شناخته بشه.

دکتر کوجیما معتقد بود خیلی از کتاب‌های به اصطلاح مانگا آموزشی به کلی ناامید کننده هستند. ممکنه که اونها تصویر سازی‌های زیاد و نقاشی‌های بزرگ داشته باشند، ولی واقعا مانگا نیستند. ولی این استاد برجسته بعد از دیدن یکی از نمونه کارهای مانگا آموزشی به نام مانگای آموزشی برای آمار از یکی دیگر اساتید، نظرش عوض میشه.

وقتی سردبیر انتشارات به اون قول داد که کتاب مانگا حسابان هم به همون خوبی بشه، با خودش فکر میکنه که این بهترین فرصت برای عملی کردن ایده‌ش برای تدریس بهتر ریاضیات با استفاده از مانگاست.

آموزش مفهومی همراه با داستانی جذاب

  • گروه دوم: کسانی هستند که ممکنه این کتاب را بردارند و با خودشون بگن: هرچند من در حسابان و ریاضیات افتضاحم یا به اون حساسیت دارم، ولی ممکنه مانگا کمکم کنه حسابان را بفهمم. 

اگر همچین آدمی هستید، این کتاب باز هم برای شما مفیده چون در این کتاب روش‌هایی به کار گرفته شده که برای تقویت افرادی که در گذشته از حسابان آزرده خاطر شدند به کار بیاد. 

این کتاب فقط حسابان رو با استفاده از مانگا توضیح نمیده، نحوه توضیح اون هم با روشی که در کتاب‌های درسی معمول استفاده میشه خیلی تفاوت داره.

در وهله اول، کتاب مانگا حسابان چندین بار مفهوم کارکرد حسابان را نشون میده. شما این مفهوم را هرگز با روش‌های آموزشی متکی به حدود (یا منطق اپسیلون-دیتا) نمی‌فهمید. تا وقتی تصویر روشنی از کارکرد واقعی حسابان و دلیل مفید بودن آن در جهان نداشته باشید، هرگز حقیقت اون رو هم درک و آزادانه ازش استفاده نمی‌کنید. با این روش فقط در وضعیت ناامید کننده حفظ کردن فرمول‌ها و قوانین قرار می‌گیرید.

فرمول‌ها رو حفظ نکن

این کتاب تمام فرمول‌ها رو بر اساس مفهوم تخمین مرتبه اول توضیح میده تا به شما کمک کنه معنای فرمول را تجسم کنید و به سادگی اونها را بفهمید. به خاطر این روش آموزشی منحصر به فرد، به سرعت و به سادگی از مشتق گیری به سوی انتگرال‌گیری حرکت می‌کنید.

استاد هیرویوکی برای توضیح مشتق گیری و انتگرال گیری از توابع مثلثاتی و نمایی، روشی ابتکاری به کار گرفته که در کتاب‌های معمول درسی از اون استفاده نمیشه. درک این مطالب معمولا برای بسیاری از افراد، حتی پس از توضیحات مکرر دشواره. همچنین کتاب مانگا حسابان، از کتاب‌های آموزش حسابان پا را فراتر میذاره و حتی بسط‌های تیلور و مشتق گیری را شرح میده. 

پیش نمایش کتاب مانگا حسابان

دیتای بیشتر با مانگا

در آخر استاد هیرویوکی از سه مشتری حسابان، فیزیک و آمار – اقتصاد دعوت کرده تا بخشی از این کتاب باشند و مثال های زیادی میاره تا به شما نشون بده حسابان کاملا عملی‌ست. با همه این حرف‌ها و استفاده از تمامی اسباب، شما حسابان را نه تنها کاری سخت بلکه لذت‌بخش خواهد بود. همه این‌ها به لطف مانگا امکان‌پذیر شده. حالا  فکر می‌کنید چرا با خواندن مانگا می‌تونید اطلاعات بیشتری به دست بیارید تا با مطالعه رمان؟ چون مانگا شامل داده‌هایی تصویریه که به صورت انیمیشن نمایش داده میشه. از طرفی حسابان شاخه‌ای از ریاضیات هستش که به توصیف پدیده‌های پویا می‌پردازه و بنابراین حسابان، مفهومی عالی برای آموزش داده شدن با مانگا است. پس از ترکیب زیبای مانگا و ریاضیات با کتاب مانگا حسابان لذت ببرید.

داستان کتاب مانگا حسابان و جوایز

شخصیت اصلی داستان مانگا حسابان یک خانم جوان به اسم “نوریکو” ست که برای خبرنگاری وارد یکی از شعبات کوچک یک دفتر روزنامه مشهور میشه. ولی این دفتر و کارهایی که باید انجام بده با چیزهایی که در تصورش بود کاملا فرق داره. نوریکو هیچ‌وقت فکرشو هم نمی‌کرد که برای خبرنگار حرفه‌ای شدن لازمه که از “کاکرو سکیه” مدیر دفتر شعبه، حسابان یاد بگیره. به همین خاطر، اول غافلگیر میشه ولی به مرور زمان متوجه اهمیت یادگیری این درس میشه و …

باید اشاره کنیم که این کتاب برنده عنوان تاثیرگذارترین کتاب آموزشی در سایت Good Reads شده.

سرفصل‌های کتاب مانگا حسابان

این کتاب شامل ۶ فصل اصلی میشه هر کدام از اونها هم چند بخش برای آموزش اون مبحث داره و در انتهای هر مبحث هم چند تمرین به شما داده میشه تا بتونید یادگیری‌تون را بسنجید. البته جواب تمرین‌ها در آخر کتاب آورده شده.

این فصل‌ها شمال مطالب زیر میشه:

  • تابع چیست؟
  • بیاید از توابع مشتق بگیریم.
  • بیاید روش‌های مشتق‌گیری را یاد بگیریم.
  • بیاید از تابع، انتگرال بگیریم.
  • بیاید قلق‌های انتگرال‌گیری را یاد بگیریم.
  • بیاید بسط تیلور را یاد بگیریم.
  • بیاید انتگرال‌گیری جزء به جزء را یاد بگیریم.
  • سخن آخر: ریاضی برای زندگی بهتر